Pogosto slišimo o pomembnosti probiotikov, in prav je tako – so namreč ključnega pomena za dobro delovanje prebave, močan imunski sistem in celo zdrav videz kože.
Probiotiki so žive bakterije, ki živijo v našem telesu. V telo jih vnašamo s hrano, prehranskimi dodatki in tudi zemljo. Po zadostni količini probiotikov hrepenimo vsi, saj njihovo pomanjkanje vodi v težave pri vseh vidikih zdravja.
Kot vsak živ organizem pa tudi probiotiki zahtevajo nego in podporo – in prav tu se v zgodbo zdravega črevesja vključijo PREBIOTIKI.
Nahrani DOBRE bakterije!
Prebiotiki so neprebavljive snovi, ki potujejo skozi naš prebavni trakt in pospešujejo rast koristnih bakterij v našem črevesju. Načeloma gre za kratko ali dolgoverižne ogljikove hidrate v obliki sladkorjev in vlaknin, ki predstavljajo primarni vir hrane dobrim bakterijam.
Med živila, bogata s prebiotiki vključujemo: surovo cikorijo, liste regrata, čebulo, česen, por in tudi banane. Res je, da nekatere od teh živil uživamo skoraj na dnevni bazi – ampak v kakšnih količinah? Da bi zadostili potrebam po prebiotikih bi morali omenjena živila uživati VSAK DAN v ENORMNIH količinah.
Na srečo obstaja veliko lažja in učinkovitejša rešitev …
Odporni škrob je rešitev!
Daleč najcenejši, najlažji in najučinkovitejši način, da zadostimo potrebam telesa po prebiotikih, je z rednim uživanjem ODPORNEGA ŠKROBA. Kot ostali prebiotiki, tudi ta preide prebavni trakt, dokler ne pride do črevesja, kjer stimulira rast dobrih bakterij.
Dodatno, odporni škrob povečuje fermentacijo in produkcijo kratkoverižnih maščobnih kislin (npr. butirat), ki so za nas izrednega pomena!
Te kisline namreč nižajo pH vrednost v našem črevesju, kar Ne ustreza slabim bakterijam in patogenom, zato škodljive bakterije v črevesju ne bodo nastajale! Obenem pa je, npr., prav butirat najbolj priljubljeno hranilo za celice črevesnih sten.
Ostale prednosti odpornega škroba vključujejo:
– Povečana absorpcija pomembnih mineralov, kot sta kalcij in magnezij
– Zmanjšana absorpcija strupenih in rakotvornih spojin
– Vpliv na pozitivne spremembe mikroflore, zlasti na povečanje bifidobakterij
– Povečana občutljivost na inzulin
– Znižana skupno raven glukoze v krvi
– Povečan občutek sitosti
Super! Kaj je najlažji način, da dobim odporni škrob?
Za nas najbolj ugoden vir odpornega škroba je zagotovo ZELENA BANANINA moka. Sicer odporni škrob najdemo tudi v nekaterih vsakdanjih živilih, kot je npr. krompir, vendar se samo z moko iz zelenih banan lahko izognemo prekomernemu uživanju ogljikovih hidratov, sladkorjev in drugih snovi, ne da bi za to trpel naš dnevni vnos odpornega škroba.
ZELENA BANANINA moka vsebuje do 68 g odpornega škroba na 100 g! Ta ne vpliva na raven sladkorja v krvi, saj ga telo ne prebavi – prebavijo ga dobre črevesne bakterije.
Začni počasi in opazuj pozitivne spremembe!
Z dodajanjem odpornega škroba v prehranski režim je najbolje začeti počasi in paziti na razstrupljanje. Na začetku poskusite dodati 1 žličko zelene bananine moke v jutranji smoothie ali pa v mešanico kefirja ali vode pred spanjem. Nekateri ljudje odporni škrob radi zaužijejo hkrati s probiotikom – jogurt, kefir itd.
Telo na dodajanje odpornega škroba navdno reagira z napihnjenostjo, spremebami v blatu in pogostejšimi plini. Ti simptomi so posledica preureditve v črevesni flori in so kratkotrajni. Da ne pride do pretiranih reakcij, odporni škrob v dieto uvajamo postopoma. Ljudje, ki odporni škrob v obliki ZELENE BANANINE MOKE vsakodnevno vključujejo v svojo prehrano, poročajo o izboljšanem spanju in pomnenju sanj, rednejši in urejeni prebavi, bolj uravnanem krvnem sladkorju in opaznejšem mišičnem tonusu.